Cartwight Frederick F..pdf
Cartwight Frederick F..pdf Rozmiar 1,1 MB |
Wielkie epidemie miały moc przewyższającą siłę najliczniejszych armii. Zabijały setki tysięcy ludzi, kruszyły wielkie imperia, zmieniały gospodarkę i społeczeństwa w całej historii cywilizacji.
Czy malaria przyczyniła się do upadku wielkiego Imperium Rzymskiego? Wiele na to wskazuje, że choroba, przywleczona do Europy ze Wschodu, dziesiątkując rzymskie legiony, zabijając lub czyniąc niezdolnymi do walki prostych żołnierzy i oficerów, zniszczyła wielkość Rzymu. Lecz największe nieszczęście spadło niespodziewanie na Europę w 1348 roku, gdy ludność kontynentu zaatakowała choroba roznoszona przez szczury, a nazywana czarną śmiercią - dżuma. W Anglii, gdzie ofiary liczono w setkach tysięcy, efektem był całkowity paraliż kraju i zmiany gospodarcze.
A jakże wielki wpływ na bieg historii wywarła wstydliwa choroba - syfilis. Przypuszcza się, że do Europy przywieźli ją... żeglarze Krzysztofa Kolumba, powracający z pierwszej wyprawy na półkulę zachodnią. Siła i postęp tej wenerycznej choroby były tak wielkie, że król Karol VIII, szturmujący Włochy jesienią 1494 roku, musiał porzucić swoje plany wobec wielkich strat wśród żołnierzy.
Ospa, tyfus, cholera wiodły naszą historię bardziej zdecydowanie niż wielkie armie i wielcy stratedzy. Mąciły umysły polityków i władców, przesądzając o ich szalonych decyzjach czy zbrodniczych zapędach, z powodu których cierpiało tysiące ludzi. Często stawały się... podstawą ich wielkości.
Frederick F. Cartwright (lekarz medycyny) i Michael Biddiss (zawodowy historyk, dyrektor Studies in History Downing College, Cambridge) z ogromnym znawstwem medycyny i historii prowadzą czytelnika przez świat, w którym "niewidoczny wróg" decydował o naszych losach.
[Wydawnictwo Wołoszański, 2005]